WERNISAŻ >>> 05 PAŹDZIERNIKA 2002

W 1995 r. w Warszawie Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek i Robert Czajka zawiązali grupę artystyczną Pinokio. Teraz jako Twożywo działają dwaj pierwsi. Wcześniej formą ich działań były naklejki w środkach komunikacji miejskiej, szablony czy plakaty. Od roku 2000 wykorzystują oni dwa należące do AMS billboardy - na ulicy Kopernika róg Karasia oraz na Koszykowej 60/62.

Na obu przekaźnikach powstają inne prace, które - jak podkreślają sami autorzy - biorą pod uwagę osoby, "publiczność" charakterystyczną dla tych miejsc (pierwszy mieści się niedaleko uniwersytetu, drugi obok hali targowej). Młodzi ludzie z Warszawy bacznie przyglądają się naszej rzeczywistości i z właściwą im ironią i sarkazmem komentują ją. Bardzo często krótko i dosadnie. Nad swoimi projektami długo dyskutują, co widać w dogłębnym przemyśleniu każdego detalu. Użyte słowa są tak samo ważne jak obraz i uboga kolorystyka, którą wykorzystują. Jest to bliskie konstruktywistom, dla których tekst musiał być przede wszystkim czytelny, a istnieje po to, żeby go "widzieć", dlatego wymaga "wizualnej organizacji liter, linii i punktów" nowej typografii. Takie stanowisko widać na billboardach Twożywa.

tekst Justyna Ryczek


Więcej prac i informacji o grupie: www.twozywo.art.pl
Wernisaż uświetnił jeden (drugi się rozchorował) z członków grupy przedstawiając z komputera przekrój działalności grupy
Justyna powiedziała za namową słów kilka
A do Warszawy pojechał sok bananowy