Grupa The Residents powstała na początku lat 70-tych w okolicach San Francisco. Sprzeciwiając się przemysłowi rozrywkowemu i panującemu w nim systemowi gwiazd członkowie zespołu postanowili pozostać anonimowi - do dziś nie ujawnili swojej tożsamości i nie udzielili żadnych wywiadów. Na ich temat krążą dziesiątki niesamowitych i tajemniczych historii, których większość fabrykuje zresztą sam zespół, toteż jakiekolwiek spekulacje na temat ich tożsamości tracą sens.

Nie ma twórcy - pozostaje dzieło. Grupa w swojej twórczości obok muzyki wykorzystywała różne media - film, video, performance - ostatnio tworząc także schizofreniczne gry komputerowe. Stale przewijającym się tematem ich prac jest amerykańska pop-kultura i jej mity, które artyści z lubością od kilkudziesięciu lat obnażają i dekonstruują.

Whatever Happened to Vileness Fats.
W latach 70-tych grupa kręciła na 8mm czarno-białej taśmie video pełnometrażowy film Vileness Fats (Ohydne grubasy). Projekt z powodów finansowych nigdy nie został ukończony - dopiero w połowie lat 80-tych dzięki nowych technikach video - grupa z powstałych fragmentów zmontowała 30 minutowy film dogrywając do niego nową ścieżkę dĽwiękową.

The Mole Show.
Na początku lat 80-tych The Residents rozpoczęli pracę nad The Mole Trilogy (Krecia trylogia), historią dwóch społeczeństw - kretów i kleni, która nawiązywała do czasów amerykańskiego kryzysu lat 30-tych. Na podstawie tej historii, obok 3 płyt długogrających i jednej EP-ki, powstało przedstawienie, z którym zespół ruszył w trasę po USA i Europie. Zmontowane fragmenty The Mole Show zespół wydał na video. Pokaz filmów The Residents odbył się w 21 kwietnia 1999 roku w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Linki:

www.residents.com
www.residents.terra.pl


pokaz poprzedzony został slajdami ilustrującymi plastyczną twórczość zespołu, znaną jako Poor-No-Graphix.