JOHN BUTCHER 24.11.2000

W piątkowy wieczór zagrał w klubie na saksofonach John Butcher. W drugim secie dołączyli do niego Anna Zaradny (saksofon) i Robert Piotrowicz. Cisza i skupienie, było zupełnie niepiątkowo. John okazał się miłym i zabawnym Anglikiem.

John Butcher John Butcher

Poniżej tekst przygotowany przez organizatora trasy, Impresariat Oprócz.

John Butcher jest wiodącym saksofonistą współczesnej awangardy. Jego format można porównać jedynie do sław takich jak Evan Parker i Peter Brotzmann, nie należy jednak wiązać stylów tych artystów. Brzmienie i techniki Butchera są unikalne i jedyne w swoim rodzaju. Mówi o sobie, że chcąc odkryć instrument na nowo, musiał zapomnieć 90% wiedzy, którą posiadał o nim, dokonał wielkiego dzieła wypełniając powstającą po tym zabiegu pustkę.

Grę na saksofonie rozpoczął w czasach, gdy studiował fizykę na uniwersytecie. Współpracował wówczas z wieloma zespołami jazzowymi i m.in. z pianistą Chrisem Burnem. W póĽnych latach 70 rozpoczął karierę naukową jako fizyk jednocześnie kontynuując współpracę z zespołami jazzowymi i grupami tworzącymi muzykę teatralną.

Po uzyskaniu doktoratu z fizyki we wczesnych latach 80 porzucił karierę naukową skupiając się całkowicie na muzyce. Od tego czasu odbył wiele tras koncertowych, nagrań radiowych i dla TV oraz wydał kilkanaście płyt w przeróżnych konfiguracjach zarówno w europie jak i w USA. Wśród muzyków, z którymi współpracował są wielkie nazwiska współczesnej muzyki improwizowanej, m.in. Trevor Watts, Lol Coxhill, Derek Bailey, Phil Minton, Paul Lovens, John Edwards, Fred Frith, Zeena Parkins, Evan Parker, Georg Grawe. Wykonuje muzykę improwizowaną, własne kompozycje, a także muzykę współczesną (m.in. John Cage, Charles Ives). Butcher zajmuje się także organizacją festiwalu kompozycji i improwizacji Soun of Art oraz Hurta Cordel Festiwal w Madrycie, a także warsztatów muzyki improwizowanej w Lucernie. Prowadzi firmę wydawniczą Acta Records. John Butcher będzie w Polsce po raz pierwszy.


- John spał samotnie w galerii Arsenał na Starym Rynku, w towarzystwie paranoidalnego strażnika, co zapewniło mu niezapomniane przeżycia,
- żona Johna pochodzi z Poznania,
- foto: zavorio.